19 Şubat 2011 Cumartesi

Haruki Murakami

Bu ay tartışacağımız kitap “Sınırın Güneyinde Güneşin Batısında”, Japonya’nın 20. yüzyılının en büyük ve en popüler yazarlarından biri olarak kabul edilen Haruki Murakami tarafından 1992 yılında yazılmış. 2007 yılında Pınar Polat tarafından Türkçeye çevrilen kitap Doğan Kitap tarafından yayınlanmış
Haruki Murakami, 12 Ocak 1949 yılında Kyoto kentinde dünyaya gelmiştir. Murakami’nin babası Budist bir din rahibin oğlu, annesi de Osaka’lı bir tüccarın kızıdır. Her ikisi de Japon Edebiyatı öğretmenidir ve Murakami’ye sürekli Japon Edebiyatından bahsederler. Bu baskı Murakami’yi küçük yaşta Batı Edebiyatına yöneltir. On dört yaşındayken izlediği Art Blakey konserinden sonra ise çok iyi bir caz dinleyicisi olan Murakami, on dokuz yaşında bavulunda batı edebiyatı kitapları ile Tokyo’ya üniversite okumak için taşınır. İlk işi bir kayıt stüdyosundadır. Böylece müziğe bilhassa batı müziğine olan hayranlığı artar. Üniversite hayatını film arşivlerini tarayıp, müzik dinlemekle de geçirir. 22 yaşında evlendiği eşi Yoko ile 1971 yılında bir Caz kulübü açar. Üniversite öğrenimini Tokyo’daki Vaseda Üniversitesi'nde tamamlayıp 1975’te mezun oldu.
Birçok yazardan farklı olarak, Murakami geç sayılabilecek bir yaşta, yirmi dokuz yaşında yazmaya başladı. Bir gün beysbol seyrederken yazmaya karar verdi ve evine dönerken yolda kâğıt ve kalem alarak, ilk kitabı “Hear the Wing Sing”i yazmaya koyuldu. Altı ayda bitirdiği bu kitap yeni yazarları teşvik etmek için verilen “Gunzou Edebiyat Ödülü”nü kazandıktan sonra, Murakami bütün zamanını yazmaya verebilmek için işlettiği Caz Barı 1981′de sattı. Bu eseri takiben yazar “Hitsuci o meguru Booken” (1982) isimli romanını yazdı. Yazar bu eseriyle de “Yeni Yazarlar Noma Edebiyat Ödülünü aldı. Ödül alan iki kitaptan sonra “Sekai no ovari to haado boirudo” (1985) geldi ve bu kitap da “Tanizaki Ödülü”nü kazandı. 1986 - 1995 yılları arasında ülkesinden uzakta Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşadı. Yazarı dünyaya tanıtan ve kendinden söz ettiren kitabı tam 16 dile çevrilmiş olan “İmkânsızın Şarkısı (Norvei no Mori)” (1987) olmuştur. 1995’te yayımlanan “Zemberekkuşu'nun Güncesi” kitabı ile de ertesi yıl “Yomiuri Edebiyat Ödülü”nü de kazanmıştır. 1999′da aşk, cinsel arzu ve bunların kaybedilmesi temalarını işleyen Sputnik Sweetheart’ı, 2002′de ise Kafka on the Shore’u yazdı. 2006′da Çek Cumhuriyeti tarafından verilen “Franz Kafka Ödülü”ne layık görüldü. 2006 yılında Orhan Pamuk’un Nobel Edebiyat Ödülünü aldığında Murakami’de adaylar arasında idi.
Murakami’yi diğer Japon yazarlarından farklı kılan şey onun Amerikan Edebiyatına olan ilgisi ve bunun eserlerindeki yansımalarıdır. Modern Japon Edebiyatı yazarları genel olarak kendilerine Avrupa Edebiyatını örnek olarak seçerken, Murakami kendini çağdaşı olan Amerikalı yazarlara daha yakın hissetmiştir. Murakami’nin kahramanları geleneksel Japon romanlarındaki kahramanlardan farklıdır. Onlar bağımsız, hayal kurmayı seven, zeki ama içine kapanık, popüler kültürle haşır neşir, yaşadıkları toplumdan ayrı durma eğiliminde olan ve aile, sadakat ve güçlü bir çalışma ahlakı gibi geleneksel Japon değerlerini benimsemeyen kişilerdir ve bu anlamda Murakami ile benzerlikler taşımaktadırlar. Kahramanları çoğunlukla Beatles ve caz dinleyen, gitar çalan gençlerdir.
Romanlarında sürekli bir melodiyi aradığını söyleyen Murakami’nin kitaplarının isimlerine bakınca müziğin Murakami için önemi anlaşılır.  “Norwegian Wood” (İmkânsızın Şarkısı) Beatles’in bir şarkısı, 'The Wind-up Bird Chronicle” (Zemberekkuşu'nun Güncesi) Rossini'nin bir opera uvertürü, “Bird as Prophet” Robert Schuman’ın bir eseri, “The Bird-Catcher” Mozart’ın Sihirli Flüt operasındaki bir karakter, “Dance, Dance, Dance” The Dells’in bir şarkısı, “South of the Border, West of the Sun” Nat King Cole’un muhteşem şarkısı “West of the Sun”.
Roman yazmadığı zamanlarda da çeviri yapmakla uğraşır. En sevdiği kitaplar arasında olup romanlarında da sıklıkla bahsi geçen “The Catcher in the Rye” ve “The Great Gatsby”nin de içinde olduğu onlarca kitabı Japoncaya çevirmiştir.
Murakami için hazırlanmış bir internet sitesi mevcuttur. Orada kendisi ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz:  http://www.harukimurakami.com/

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder